Jdi na obsah Jdi na menu
 


První organizovaná, i když krátkodobá skupina fotbalistů byla SMACH – sportovci Markvartic a Chlístova na přelomu dvacátých a třicátých let min. století, která hrála na hřišti v blízkosti dnešního chlístovského koupaliště.

V současnosti již zřejmě nežije žádný hráč či pamětník SMACHu.

Ve třicátých letech min.století byl založen SK Slavia Chlístov. Fotbalisté Slavie již hráli na jiném hřišti, které bylo vybudováno zejména pro základní školu. Tehdy se však nehrálo soutěživě, ale jednalo se o tzn. pohárová utkání, nebo turnaje, příp. předem dohodnutá přátelská utkání a to v období 1.republiky až do 2.světové války, kdy v průběhu této války existence SK Slavia skončila z důvodu tzv. totálního nasazení hráčů a údajně byl ztracen i jediný fotbalový míč.

            TJ byla oficiálně založena v r.1957, tehdy pouze pod názvem Sokol jednak z důvodu navázání na fotbalové tradice SMACH a SK Slavia a jednak z toho důvodu, že někteří hráči hráli v té době v Rokytnici n.R. a chtěli hrát fotbal doma v Chlístově. Jako hřiště posloužily bývalé obecní pastviny Březí, kde bylo s určitými problémy toto hřiště zhotoveno a jako kabiny bývalá výkupna mléka, která stávala v obci na místě dnešní autobusové zastávky.

 

Zakládající členové výboru TJ :

Předseda :                   František Štveráček

Jednatel :                    František Špaček

Pokladník :                 František Havelka

Zdravotník :                Antonín Habeš st.

Hospodář :                  Josef Piálek st.

 

Vybavení hráčů – každý měl vlastní tričko a kopačky (většinou vyřazené z jiných oddílů), hráči byli výhradně z Chlístova a hrála se nejnižší třída v rámci okresu. Oficiální trénink v té době neexistoval, každý hráč trénoval tak, že si podle možnosti občas šel zakopat. Nejstaršími hráči byli : Svoboda Ladislav, Piálek Josef, Maštera Bohumil, Štveráčk Ladislav. Až po mnoha létech byli vyškoleni 2 trenéři – Antonín Zerzánek a Jan Žampa.

Dlouhodobě pracujícími funkcionáři byli – František Štveráček, František Špaček, Karel Růžička, Novák Jaroslav, Rygl Jaromír a další.

Ve funkci předsedy TJ byl p.František Štveráček 34 let a to od založení do r.1991, kdy jej vystřídal Ing. Milan Špaček (do roku 1993); František Havelka od r.1993-2004 a od r.2004 je předsedou oddílu Rostislav Novák. Po sametové revoluci se mužstvo vrátilo k názvu TJ Slavia Chlístov a od roku 2015 došlo k přejmenování na SK Slavia Chlístov z.s.

 

            Na hřišti ve Březí se hrálo do roku 1967, kdy JZD z důvodu rozšíření orné půdy hřiště zoralo a to dokonce bez informace vedení TJ. Nastal problém, kde bude hřiště nové. Z  několika možností bylo vybráno rozhodnutí vybudovat hřiště pod obcí směrem na Markvartice. Bylo nutné jednat s vlastníky pozemků a nakonec se podařilo získat pozemek o rozloze 1 ha. Nové hřiště a zároveň i kabina pro hráče byla zprovozněno v r.1968 díky velkému nasazení brigádníků a techniky. O rok později byla  provedena výsadba stromů kolem celého hřiště.

 

            Jak již bylo uvedeno, hráli nejdříve pouze hráči z Chlístova, kteří však často odcházeli v důsledku změny bydliště, proto bylo nutné stále častěji získávat hráče z okolních obcí – Markvartic, Pokojovic, Heraltic, Štěměch, Předína, Rokytnice n.R. aj. obcí.

Postupem do III.třídy (v r.1995?) již získávání hráčů mimo obec bylo již přímo nutností.

V roce 2000 postoupili místní fotbalisté do II.třídy okresu, kterou hrají se střídavými úspěchy doposud.

Fotbalové hřiště během uplynulých let doznalo velkých změn, byla provedena nástavba kabin, zábran za brankami, v areálu byl postaven altánek k pořádání nejen sportovních, ale i kulturních akcí a v neposlední řadě bylo v r.2004 realizováno vybudování zavlažování hřiště, postaven stánek na prodej občerstvení, provedena přestavba kabin a rekonstrukce sprch a sociálního zařízení, vč.výměny oken a dveří (2013).

           

Chlístov je jednou z nejmenších obcí, kde se fotbal v rámci okresu Třebíč hraje, od založení (r.1957) se zde hraje fotbal bez přerušení, i když různých problémů bylo a je stále dost.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

+++++++

(Pitkin, 16. 7. 2007 7:21)

Klobouk dolů v Chlístově je vidět,že fotbal tam je na prvním místě!!!!Držím palce.jen tak dál,at Vám to tak funguje asitak dalších 50 LET.

dnes poprvé

(Had, 21. 4. 2007 19:56)

dnes poprvé jsem na internetu i na stánkách Slavia CHlístov. Jen tak dál. HADice

První dojmy

(POKY a spol., 9. 4. 2007 14:05)

Tak dnes o Velikonocích jsme poprvé otevřeli Vaše stránky a musíme konstatovat, že je to "bomba". Doufáme, že zde budou stále čerstvé informace a hlavně pozitivní zprávy o vyhraných zápasech. Držíme palce!!

Martina, Lenka, Dušan, Petr, Jakub, Kristýna.